apollon geriou team

Γράφει, ο Γιώργος Χρήστου

Σε ένα όμορφο βράδυ, χθες Τετάρτη, 6/11/2019, στο ύψωμα του Γερίου και στην έδρα μας ΑΣΠΙΣ, η ομάδα μας πραγματοποίησε μια εκκωφαντική εμφάνιση κερδίζοντας τον Αποπ Παλαικύθρου με 4-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα μας παρέμεινε στην 1η θέση όπου μοιράζεται την κορυφή με την Πρόοδο Καϊμακλίου, ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε την προσεχή Κυριακή, 10/11/2019.

1ο Ημιχρονο

Στο παιχνίδι η ομάδα μας μπήκε πανέτοιμη και με όπλο την δύναμη, την ενέργεια και την επιθετικότητα, έδειξε απο το 1ο λεπτό ποιός θα είναι το αφεντικό.

Στο 5ο λεπτό “έσβησαν τα φώτα” για τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΠ, αφού σε μία φάση που η ομάδα μας άσκησε ασφυκτική πίεση για να κλέψει την μπάλα, ο αντίπαλος αμυντικός επέστρεψε άσχημα την μπάλα στον τερματοφύλακα του ο οποίος δεν έκανε σωστα το κοντρόλ και είδε την μπάλα να κυλά αργά και σαδιστικά στα ίδια του τα δύκτια.

6 λεπτά αργότερα, στο 11ο λεπτο, ήταν σειρά του Βράχου να τιμωρήσει την κακή αμυντική συμπεριφορά του ΑΠΟΠ. Σε μια φάση που η ομάδα μας πλαγιοκόπουσε συνεχως, μια σέντρα έφερε το Βραχίμη σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή απο όπου δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αποπ τα είχαν εντελώς χαμένα. Η ψυχρολουσία από τα γρήγορα γκολ, τον ξέφρενο ρυθμό και πίεση που έβαζαν οι λεβέντες μας, δεν τους άφηνε καμία ελπίδα.

Στο 15ο κιόλας λεπτό η ομάδα μας πέτυχε και 3ο γκολ, με πλασέ του έμπειρου Νίκου Σταύρου εξαργυρώνοντας την υπεροχή της στο γήπεδο.

Παρότι 3-0 μπροστά στο σκορ από το 15ο λεπτό, οι ποδοσφαιριστές μας σαν μανιασμένοι δεν έλεγαν να σταματήσουν.

Ο προπονητής μας με τις οδηγίες του διατήρουσε τους παίκτες μας σε εγρήγορση αφου ήξερε πως ένα εναντιων μας γκολ θα αναπτέρωνε τις ελπίδες των παικτών του Αποπ.

Μια κεφαλια του Αποπ έφυγε πάνω από τα δοκάρια, και ένα φάουλ λίγο αργότερα κόντραρε στο τοίχος και έφυγε σε κόρνερ.

Μία εξοπραγματική επινόηση του Στέφανου που σουτάρε με την μπάλα στην κίνηση απο τα 30 μέτρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, που αν έμπαινε θα μιλούσαμε για το γκολ της χρονιάς.

Στο 35ο λεπτό σημειώθηκε μία φάση που ίσως σημάδεψε τη συνέχεια της αναμέτρησης. Στην γραμμή γλιτώνει την κεφαλιά για το 4-0 η ομάδα του Αποπ έπειτα από κορνερ, και στην αντεπίθεση του Αποπ το τετ-α-τετ αποκρούει θεαματικά ο Κωνσταντίνος, διατηρώντας έτσι το υπέρ μας σκορ στο 3-0.

Στο 40ο λεπτό ο Ζευκης με κρύο αίμα σημειώνει μέσα από την περιοχή το 4-0 και κάπου εκεί σκορπάει τα όποια όνειρα πήγαν να δημιουργηθούν για την ομάδα του Αποπ, σκορ που έστειλε τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα.

2ο Ημιχρονο

Στην επανάληψη η ομάδα μας πραγματοποίησε μια επαγγελματική εμφάνιση αφού δεν παραχώρησε χώρο στον αντίπαλο και ουσιαστικά κρατούσε εύκολα το υπέρ μας σκορ.

Αντιθέτως με Σταύρου και Αδάμου είχαμε ευκαιρίες για ακόμα δύο γκολ.

Στο 85ο λεπτό με κεφαλιά μείωσε στο σκορ ο Αποπ σε 4-1, αποτελέσμα που ήταν και το τελικό.

Από το παιχνίδι κρατάμε την μεγαλειόδη ομαδική εμφάνιση από όλους.

• Ο Κωνσταντίνος ενέπνεε εμπιστοσύνη και πότε με τις εξόδους του, πότε με τις αποκρούσεις του ήταν πραγματικός αίλουρος κάτω απο τα γκολπόστ.
  • Κωνσταντίνου Γιώργος και Άντης ήταν άρχοντες στην πίσω ζώνη και παρείχαν ασφάλεια και στους υπόλοιπους.
  • Βράχος και Νεκτάριος έδειξαν πως είναι τα απόλυτα σύγχρονα μπακ με σωστή αμυντική και επιθετική συμπεριφορά.
  • Στο κέντρο Σάββας και Πέππος έκοβαν και μοίραζαν παιχνίδι σαν ενορχηστρωτές μιας επικής συμφωνίας.
  • Ο Κουσιάππας μπροστά τους μαεστρικά ανέβαζε την μπάλα στους επιθετικούς ενώ έδωσε και πολλές μάχες στο κέντρο κερδίζοντας πολλές μονομαχίες.
  • Ο Στέφανος και ο Ζευκης από τα πλάγια ήταν ο εφιάλτης των μπακ του Αποπ που με όσα σύστηματα και να δοκίμασαν να τους σταματήσουν, ψες αυτό ήταν αδύνατο.
  • Ο Νίκος πραγματοποίησε μια συγκλονιστηκή εμφάνιση σαν προωθημένος επιθετικός αφου με την εμπειρία του κρατούσε μπάλα, μοίραζε παιχνίδι και σκόραρε.
  • Οι λεβέντες που μπήκαν σαν αλλαγή γυάλιζε το μάτι τους. Ο Καλοζώης έδωσε εμπειρία με τις τοποθετήσεις του ενώνοντας τη μεσοεπιθετική γραμμή.
  • Ο Σαβουλής μπήκε σαν λυσσασμένο πίτμπουλ δίνοντας ενέργεια στο χώρο του κέντρου.
  • Ο Άνταμς μπήκε στο παιχνίδι ενισχύοντας την μεσοαμυντική γραμμή, ενώ μπόρεσε να περάσει όμορφες μπαλιές στους επιθετικούς.
  • Ο προπονητής μας Κώστας Ιωάννου κέρδισε κατά κράτος τον αντίπαλο προπονητή που ότι και να δοκίμασε, δεν μπόρεσε να απεμπλοκεί από το αναπόφευκτο ματ.

Τη νίκη αυτή αφιέρωσαν στον Σάββα Ερωτοκρίτου οι συμπαίκτες και το προπονητικό τιμ του Απολλων Γεριου.

Με την ιδια δυναμική και συγκεντρωση, παμε στο γήπεδο και την Κυριακή 10/11 για να αντιμετωπίσουμε την πολύ ανεβασμένη ομάδα της Προοδου Καιμακλίου.