apop farmakas vs apollon geriou

του Γιώργου Χρήστου,

Απο νικη σε νικη παει η ομάδα μας, αφου νικησε εκτος εδρας τον ΑΠΟΦ Φαρμακά με 5-3. Η ομάδα μας η οποία μετρά είδη πεντε νίκες και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα έσπειρε τον πανικό στους αντιπάλους ‘’πυροβολώντας’’ με 5 καταπληκτικά γκολ.

1o ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1-0

Καλο ξεκινημα για την ομάδα μας στο παιχνίδι με γκολ στο 18ο λεπτο μετα απο ασίστ του Πάνου Χαραλάμπους στο Παρη Κυριάκου ο οποίος ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι.

1-1

Στη συνεχεια η ομάδα μας βρηκε πολλές ευκαιρίες να κάνει το 2-0, ομως κοντρα στη ροη του αγώνα, ο Φαρμακάς εκμεταλλεύτηκε την αδρανεια στην αμυνα μας και απο στατική φάση στο 43 λεπτο του αγώνα, εφερε το παιχνίδι στα ίσα, κανοντας το 1-1.

Αποτέλεσμα το οποίο επηρέασε φανερα την ομάδας μας που πηγε στην αναπαυλα με ισοπαλο το σκορ.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπηκε αποφασισμένη να κερδίσει τον αγώνα. Ο προπονητης Κωστας Ιωαννου, εκανε κινηση ματ στη σκακιέρα, ριχνοντας στο παιχνίδι τον Μιχάλη Κουσιαππα ο οποίος φροντισε να κανει αμέσως αισθητη τη παρουσία του. Η ομάδα κηνοταν στο γηπεδο με περισσοτερη ευκολια και γύριζε με περισσότερη υπομονη τη μπάλα εξω απο τα τετράγωνα του φαρμακά.

2-1

Με τα μετρα που κερδισε η ομάδα μας στο γηπεδο, ηρθε και το τέρμα στο 50ο λεπτο απο τον αμυντικό Γιώργο Κωνσταντίνου που προωθηθηκε στο overlap  και μετα απο πασα ασίστ του Μαριου Κωνσταντινου κεραυνοβολησε απο τα 30 μετρα τον τερματοφύλακα του Φαρμακά αφηνοντας τον σε στηλη αλατος και εκανε το 2-1 για την ομάδα μας.

3-1

Λιγα λεπτα αργοτερα στο 65ο λεπτο της αναμετρησης εγινε και το 3-1 απο τον ‘’Ελ-Καπιτάνο’’ Μαριο Κυριακίδη που ‘’ελυσε’’ ακόμα περισσότερο τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας, καθησυχάζοντας – για λιγο – του 15 και πλέον οπαδούς μας που εκαναν το μακρινο ταξιδι.

4-1

Το 4-1 για την ομάδα μας εγινε απο τον Μιχάλη Κουσιαππα στο 70ο λεπτό σε μια φαση που εφερε “αναστατωση” μεταξυ των ποδοσφαιριστών. Παικτης του Φαρμακά βρεθηκε στο εδαφος και οι περισσότεροι παίκτες σταματησαν για fair-play.

O Κουσιαππας εβγαινε φατσα φορα με τον τερματοφύλακα και δεν ειχε δει ουτε ακουσει της προτροπες των υπολοίπων παικτών για fairplay σκοραροντας το τεταρτο γκολ για την ομάδα μας. Το γκολ φυσικά μετρησε και αυτο εφερε τις εντονες αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών του φαρμακά. Οι ορισμένοι αψιμαχίες τέλειωσαν με τον διαιτητη του αγωνα να καλει τους αρχηγους των δύο ομάδων να ηρεμησουν τους υπολοιπους.

4-2

Στη συνεχεια, ως ένδειξη τήρησης του fair play, η ομάδα μας επετρεψε σε ποδοσφαιριστή του Φαρμακά να σκοραρει τηρωντας με αυτο το τροπο το fair play αλλιωτικά. Ετσι το σκορ εγινε 4-2 και έμειναν δεκα λεπτα για τη ληξη του αγωνα, συν οι καθυστερησεις.

4-3

Οι παικτες μας φανερα επηρεασμένοι απο το τι προηγήθηκε αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο επιτρεπωντας του παικτες του Φαρμακά να ανεβαζουν παικτες στα καρέ μας. Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα κατάφεραν να μειώσουν σε 4-3 και να μετατρέψουν το παιχνιδι σε γκραν γκινιολ.

5-3

Εν Τέλει ομως, στη τελευταία φάση του αγώνα (93ο λεπτο) ο 17χρονος Αποστολος, με δυνατο σουτ από πλάγια εκανε το 5-3 – αποτελεσμα που ουσιαστικά εσβησε τις οποιες ελπιδες ειχε η ομάδα του Φαρμακά.

Δυστυχώς η κάμερα μας δεν ηταν στο γηπεδο για να τραβηξει στιγμιοτυπα σε αυτη την αγωνιστική. Ελπίζουμε αυτο το αναλυτικό άρθρο να σας διεγείρει τη φαντασία και να ζησετε τα γκολ και τις εντονες στιγμές που μας χάρισε η μεγάλη αυτη ομάδα για ακομα μια φορα.