apollon geriou vs proodos kaimakliou perigrafi agona

Γράφει ο Γιώργος Χρήστου

Δύναμη, υψηλή ένταση, αμφισβητούμενες φάσεις και γενικότερα παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν το παιχνίδι της ομάδας μας με την Πρόοδο Καϊμακλίου που διεξήχθη τη περασμένη Παρασκευή, 4/1 εκτος εδρας στο Καϊμακλί.

1ο Ημίχρονο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι και ήταν αποφασισμένη με ψηλό πρεσιγκ να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να δημιουργήσει από πίσω ευκαιρίες.

Με την τακτική του ο προπονητής μας Κώστας Ιωάννου κατάφερε να βραχυκυκλωσει την μεσαία γραμμή της Προόδου, αφου γέμισε το κέντρο με παίκτες ”μηχανάκια”.

Πουλιτσας, Λοκατζης και Σερπετινης λιγο πιο μπροστά, ”καταπιαν” πολλα χιλιομετρα και κυριάρχησαν στο χώρο του κέντρου. Η ομαδα μας προειδοποίησε στο 15ο και 20ο λεπτο με σουτ του Σερπο και του Καπιτάνο αντιστοιχα.

Ενδιάμεσα η Πρόοδος είχε μια καλή στιγμή. Μετα απο πέντε λεπτά ηρθε το γκολ για την ομάδα μας και κάναμε το 0-1.

Στο 25ο λεπτο ήρθε το γκολ για την ομάδα μας σε μια φάση που ήταν η αφορμή να πάρει χρώμα το υπόλοιπο παιχνίδι.

Ο Νεκτάριος ενω δέχτηκε φαουλ απο αντίπαλο, κατάφερε και πάσαρε κοντά στον Κυριακιδη ο οποίος εκμεταλλευομενος το πλεονέκτημα που άφησε ο διαιτητής στη φάση, πάσαρε αμέσως στον Ραφαελλο. Ο τελευταίος με κοντρόλ γύρισε προς το τέρμα, και αν και ηταν 35 μέτρα μακριά απο την αντίπαλη εστία, δεν το σκέφτηκε καθόλου. Σαν αφηνιασμένος εξαπολυσε ένα κεραυνό και η μπάλα κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα καταγράφοντας μινιμουμ ταχύτητα 140χλμ την ώρα – τουλαχιστον.

Οι παίκτες της Προόδου από το σοκ ξεκίνησαν να διαμαρτυρονται σε όλους και για όλα.

Αρχικά διαμαρτυρηθηκαν πως κατα το φαουλ στο Νεκταριο ο αντιπαλος ποδοσφαιριστης ειχε χτυπήσει και πως θα έπρεπε να τηρηθεί fair play στην φάση όπου ο ίδιος ο διαιτητής είχε αφήσει πλεονέκτημα (στο φάουλ που εγινε πανω στο Νεκτάριο) επιτρέποντας στην ομάδα μας να συνεχίσει τη φάση που έφερε και το γκολ.

Η πραγματικότητα είναι πως η φάση εξελίχθηκε πολύ γρήγορα και δεν ήταν αρχικά εύκολο να καταλάβει κανείς αν κάποιος τραυματιστηκε την ίδια στιγμή που όλοι συνεχισαν το παιχνίδι (συμ. οτι ο τραυματισμος δεν ηταν στο κεφάλι).

Επιπλέον ο διαιτητής ο ίδιος υπέδειξε στους ποδοσφαιριστες το πλεονέκτημα για να συνεχιστεί το παιχνιδι. Επομένως, σωστά συνεχίσε η φάση και επιτευχθηκε το γκολ, με κάθε νόμιμο και ηθικό τρόπο.

Μπράβο στους παίκτες μας που μέσα στο μπάχαλο που πήγε να δημιουργηθεί, διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και δεν ενεδωσαν στις προκλήσεις που πήγαν να δημιουργηθούν.

Φυσικά το θέμα με την υποτιθέμενη μη τηρηση του fair-play, συνεχιστηκε και στα social media.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΕΧΑΣΕ ΜΕ 0-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΓΕΡΙΟΥ. ΤΟ ΓΚΟΛ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ FAIR PLAY ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΓΕΡΙΟΥ

Posted by Proodos Kaimakliou on Friday, January 4, 2019

Στη συνέχεια του 1ου ημιχρόνου η Πρόοδος πηγε να απειλήσει με φαλτσαριστο σουτ από πλάγια που πηγε έξω.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Καπιτάνο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικος μετα απο πασα του Σερπου, και καπως ετσι τελειωσε το ημιχρονο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπερ μας σκορ 0-1.

2ο Ημίχρονο.

Το 2ο ημιχρονο ξεκινησε χωρίς καμία αλλαγή για την ομαδα μας. Η Πρόοδος μπήκε πολύ δυνατά και με σχηματισμο 4-3-3 και προσπαθουσε να παιξει καθετα και πίσω από την πλάτη της άμυνας μας.

Στο 48ο λεπτο και στο 56ο λεπτο ο κέρβερος “Αγιος” Καμασιας ειπε ΟΧΙ στα τετ-α-τετ της αντιπαλης ομάδας.

Στο 65ο λεπτο το φαουλ που κερδισε ο Λοκατζης και εκτελεσε ο Σερπο δεν βρηκε στοχο.

Η κουραση πλεον ξεκίνησε να κυριεύει τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και ετοιμάζονται οι πρωτες αλλαγες. Ο Λοκατζης έτρεξε πολύ και έμεινε από δυνάμεις.

Στο 67ο λεπτο αφησε τη θεση του στον Πάρη. Ο χρόνος κυλούσε υπερ της ομάδας μας και η Πρόοδος, μη έχοντας άλλη επιλογή, ανέβαζε πλεον περισσότερους ποδοσφαιριστες στην επίθεση.

Στο 72ο λεπτο ο Τόλης πήρε τη θέση του Λάζαρου στο δεξί φτερό, και λίγα λεπτά αργότερα ο σκορερ της ομαδας μας εδωσε τη θεση του στον γερόλυκο Ανδρόνικο.

Η πιεση γινόταν εντονότερη καθώς μπαίναμε στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες μας ηταν λέοντες στην αμυνα και διατήρησαν το μηδεν παθητικό μέχρι το τέλος, κερδίζοντας το ντέρμπι για την πρώτη μας νίκη στο 2019.